Koncert: Józef Eliasz & Eljazz Big Band: After The Catastrophe

(, ')

Trailer

Opis filmu

Zapraszamy na koncert z cyklu Jazz na BOK-u:

Józef Eliasz & Eljazz Big Band z towarzyszeniem orkiestry kameralnej: After the Catastrophe

11 października, godz. 19:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 55 zł (przedsprzedaż) / 65 zł (w dniu koncertu), dostępne w kasie Kina FORUM, kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa i na bilety.bok.bialystok.pl

Najpiękniejsze utwory filmowe autorstwa Krzysztofa Komedy w wykonaniu big bandu i orkiestry kameralnej na dużej scenie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Tytułowy utwór Krzysztofa Komedy, „Po katastrofie” po raz pierwszy pojawił się w 1967 roku na płycie noszącej tytuł: „Meine Süße Europäische Heimat” („Moja słodka Europejska Ojczyzna”). Inspiracją do skomponowania utworu „Nach der Katastrophe – Warschau 1943” („Po katastrofie – Warszawa 1943”) stał się wiersz „ Campo di Fiori” polskiego poety Czesława Miłosza, którego twórczość w Polsce jeszcze do 1980 roku była objęta cenzurą.  

Rzecz znamienna, że sam kompozytor ocenił wspomniany album jako swoje „najpiękniejsze i najważniejsze muzyczne dzieło.  Komeda połączył tu ze sobą dwie dziedziny sztuki: muzykę i poezję. Wykorzystał zresztą wiersze polskich poetów, którzy „przeszli przez cierpienia wojny, getta, obozów koncentracyjnych, więzienia i emigracji, którzy zginęli, zostali rozstrzelani, zamęczeni na śmierć (…) Ale to też są poeci, którym Polska zawdzięcza ów nieskończenie bogaty, zaczarowany krajobraz poetycki niemający w XX wieku nigdzie na świecie swojego odpowiednika.

Tak doszła do głosu w twórczości Komedy dramatyczna historia Polski i narodu polskiego, stając się jednocześnie wyrazem wartości uniwersalnych w historii ludzkości, gdzie wolność zawsze jest nadzieją i marzeniem. „PO KATASTROFIE” skłania więc słuchacza do refleksji nad światem, w którym żyjemy, i do ufności, że nigdy nie zostanie on wypełniony wyłącznie strachem i przemocą. A także do wiary, że sama muzyka będzie w nim zdolna zawsze wzruszać i przynosić radość. Na płytę wybrałem kompozycje Krzysztofa Komedy, które uważam za ponadczasowe i najbardziej inspirujące.

Józef Eliasz