Lighthouse

(Kanada, USA, 110')

Trailer

Opis filmu

Jedna z największych perełek kina arthouse’owego tego roku – okrzyknięty odkryciem i najlepszym filmem ostatniego Festiwalu Filmowego w Cannes!

LIGHTHOUSE

Premiera: 1 grudnia 2019

Lighthouse
Kanada/USA 2019, 110′
reż. Robert Eggers
obsada: Willem Dafoe, Robert Pattinson

„Lighthouse” w reżyserii Roberta Eggersa, wizjonerskiego twórcy “The Witch” (2015), to hipnotyczna opowieść o dwóch latarnikach na odległej i tajemniczej wyspie Nowej Anglii w latach 90. XIX wieku.
Film debiutował na festiwalu w Cannes, gdzie natychmiast został okrzyknięty arcydziełem i zdobył nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych).

Dwóch latarników przebywa przez cztery tygodnie na odosobnionej wyspie. Młodszego Ephraima Winslowa zaczynają prześladować syreny, jednooka mewa, a zachowanie drugiego latarnika doprowadza go do szału. Starszy Thomas Wake natomiast zdaje się skrywać sekret, który budzi ciekawość i zazdrość młodszego. Między mężczyznami rośnie coraz większe napięcie, które prowadzi do mrożących krew w żyłach konsekwencji.

W role latarników wcielają się Willem Dafoe i Robert Pattinson, dwaj genialni aktorzy różnych pokoleń, dający popis sztuki aktorskiej.
W uzasadnieniu werdyktu w Cannes jeden z jurorów nazwał występy Willema Dafoe i Roberta Pattinsona “najlepszymi w karierze”!

Oprócz genialnego aktorstwa krytycy podkreślają również mistrzostwo udźwiękowienia oraz nakręcony na czarno-białej taśmie 35mm obraz.
Podczas wręczenia nagrody FIPRESCI nazwano film surowym dziełem sztuki, nakręconym w pięknych czarno-białych zdjęciach i napędzane dźwiękowym pejzażem.