Niewidoczne życie sióstr Gusmão

(Brazylia, 145')

Trailer

Opis filmu

Skąpana w feerii kolorów i muzyce opowieść o sile siostrzanej relacji, na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy!
Zwycięzca prestiżowej sekcji Un Certain Regard na ostatnim festiwalu w Cannes i brazylijski kandydat do Oscara!

NIEWIDOCZNE ŻYCIE SIÓSTR GUSMÃO

Premiera: 8 listopada 2019

Niewidoczne życie sióstr Gusmão / A Vida Invisível de Eurídice Gusmão
Brazylia/Niemcy 2019, 139′
reż. Karim Aïnouz
obsada: Carol Duarte, Julia Stockler, Gregorio Duvivier, Bárbara Santos, Flávia Gusmão, Fernanda Montenegro

Rio de Janeiro w pierwszej połowie lat 50. Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem.

Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.

Zarówno powieść, jak i film są hołdem złożonym pokoleniom niewidzialnych kobiet, sprowadzonych kulturowo do roli wyłącznie żon i matek. Śledząc losy dwóch niepokornych sióstr, widz poznaje galerię barwnych postaci – przedstawicieli podupadłej arystokracji, brazylijskiej klasy średniej i najuboższych mieszkańców Rio.

To opowieść, którą rzeczywiście przepełnia „niewidoczne życie”. Nie tylko Eurídice i Guidy, ale całej rzeszy kobiet: gospodyń domowych, matek, córek, babć, które przez wieki uczyły się milczeć i tłumić swoje aspiracje i marzenia. Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść.

Film Karima Aïnouza nazywany jest „tropikalnym melodramatem”. Do opowiedzenia dramatycznej historii sióstr korzysta on z charakterystycznej dla tego gatunku poetyki. Zabarwia ją lokalnym kolorytem, symboliką i pobudzającą zmysły muzyką. Sam reżyser powiedział w jednym z wywiadów, że film jest swego rodzajem hołdem dla wszystkich wyjątkowych kobiet, które spotkał na swej drodze.

Nagrody:
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – nagroda CineCoPro dla najlepszego filmu

Prasa o filmie:

Uczuciowy portret siostrzanej relacji.
David Rooney, Hollywood Reporter

Ważny film dla współczesnych kobiet!
Fernando E. Juan Lima, EscribiendoCine

Pełen uczuciowej głębi, nasycony dźwiękiem, muzyką i kolorem sen na jawie.
Guy Lodge, Variety

W tym filmie nie chodzi tylko o współczucie, chodzi także o nasz gniew.
Lee Marshall, Screen International