Nigdy, rzadko, czasami, zawsze

(USA, 101')

Trailer

Opis filmu

Zapraszamy na pokazy filmu nagrodzonego na ubiegłorocznym festiwalu w Sundance (U.S. Dramatic Special Jury Award for Neorealism) oraz Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie!

NIGDY, RZADKO, CZASAMI, ZAWSZE

zasady uczestnictwa w pokazie
oświadczenie uczestnika pokazu

Autumn to spokojna nastolatka. Uczy się w szkole, pracuje w supermarkecie w niewielkim mieście w Pensylwanii. W obliczu niezamierzonej ciąży i braku możliwości jej przerwania w całym stanie, ona i jej kuzynka Skylar zbierają trochę gotówki, pakują walizkę i wsiadają do autobusu do Nowego Jorku. Nie mają się nawet gdzie zatrzymać, tylko z adresem kliniki w ręku ruszają do nieznanego miasta.

Scenarzystka i reżyserka Eliza Hittman po mistrzowsku przedstawia obraz, w którym gesty i szczegóły są tak samo ważne jak słowa.
Film nakręcono na taśmie 16mm, przywołując ziarnistą, ponurą i surową atmosferę, rejestrując młode aktorki – Sidney Flanigan i Talię Ryder (obie obwołane odkryciami) w intymnych zbliżeniach, które podkreślają złożoność ich naturalnych, minimalistycznych kreacji. W ten sposób powstała historia nastolatek odbywających żmudną podróż, w której chodzi o odwagę do podejmowania decyzji, kobiecą solidarność, a przede wszystkim o odzyskanie własnego ciała i ducha.

Według jednego z krytyków film jest “intymną rewolucją serca, umysłu, ciała i duszy”.