Nowohoryzontowy pakiet startowy: Metamorfoza ptaków

(Portugalia, 101')

Trailer

Opis filmu

Zobaczcie przeboje Festiwalu Nowe Horyzonty!
Nasze kino jest znowu otwarte, więc mamy dla Was NOWOHORYZONTOWY PAKIET STARTOWY! To idealna okazja, żeby przypomnieć sobie, na czym polega magia kina i zobaczyć starannie wyselekcjonowane tytuły, które cieszyły się wielką popularnością wśród online’owej odsłony Nowych Horyzontów.

Pokażemy przedpremierowo cztery filmy: “Słudzy” reż. Ivan Ostrochovský, “Proste rzeczy” reż. Grzegorz Zariczny, “Niepamięć” reż. Christos Nikou (grecki kandydat do Oscara) , “Metamorfoza ptaków” reż. Catarina Vasconcelos (podwójny zwycięzca 20 edycji MFF Nowe Horyzonty).

METAMORFOZA PTAKÓW / The Metamorphosis of Birds / A metamorfose dos pássaros
Portugalia 2020, 101’
reż. Catarina Vasconcelos

Laureat Grand Prix i zdobywca Nagrody Publiczności 20. MFF Nowe Horyzonty, wyróżniony także nagrodą FIPRESCI na festiwalu Berlinale 2020. Misternie skomponowana i urzekająca swoim pięknem “Metamorfoza ptaków” to autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść-wędrówka przez losy trzech pokoleń, podczas której na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i członkowie rodziny reżyserki. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć. Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.