FILMS for FOOD – Ziarno: nieznana historia

Razem z dystrybutorem filmu FILMS for FOOD zapraszamy na pokaz filmu

ZIARNO: NIEZNANA HISTORIA

15 lutego 2018, godz. 18:00
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 20 zł – do kupienia w kasie kina i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Tradycją białostockich pokazów FILMS for FOOD jest także poczęstunek, dyskusja z zaproszonymi gośćmi oraz specjalne niespodzianki i prezenty losowane wśród widzów! Tym razem dodatkowo zapraszamy także na warsztaty gotowania z ziaren w studiu kulinarnym Atuty.

Ziarno: nieznana historia / Seed: The Untold Story
USA 2016, 95′
reż. Jon Betz, Taggart Siegel

Dzięki nasionom mamy co jeść i w co się ubrać, posiadamy też surowce istotne dla naszego codziennego życia. Różnorodność i bogactwo nasion wciąż zaskakuje, jednak w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego obfitość nasion, pieczołowicie budowana od tysiącleci, drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem.

W XX wieku w Ameryce Północnej zniknęło 94% nasion warzyw – ta strata może doprowadzić do katastrofy. Irlandzki głód ziemniaczany z połowy XIX wieku był związany z uprawą głównie jednej odmiany ziemniaków. Postęp technologiczny i żądza zysku doprowadziły do zmechanizowania rolnictwa i wysiewu na monstrualną skalę genetycznie modyfikowanych, identycznych roślin. Odpowiedzialne za to firmy, takie jak: Syngenta, Bayer, Dow Chemicals czy Monstanto, kontrolują dziś ponad 2/3 światowego rynku nasion, czerpiąc z niego bezprecedensowe zyski. Naukowcy ostrzegają przed załamaniem globalnej produkcji bananów, pomarańczy, kawy i kokosów z powodu krótkowzrocznego polegania wyłącznie na jednej odmianie nasion. „Ziarno, nieznana historia” to opowieść ku przestrodze. Z wykorzystaniem technik animacji pokazuje historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą. Poznajemy zapalonych aktywistów społecznych, którzy za wszelką cenę walczą o zachowanie bogactwa odmian nasion. W fascynujących wywiadach z Vandaną Shivą, Jane Goodall, Andrew Kimbrellem, Winoną Laduke i Rajem Patelem dowiadujemy się o roli nasion, a przede wszystkim dlaczego warto o nie dbać i troszczyć się o ich różnorodność.

Galeria

Ziarno Ziarno2 Ziarno3 Ziarno4

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu