Marek Turkot: Wspaniała przygoda

Zapraszamy na wystawę:

Marek Turkot: Wspaniała przygoda

7 listopada 2020 – 10 stycznia 2021
zgodnie z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wystawa nieczynna w dniach 7.11-27.12.2020
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
bilety: niedziele – wstęp wolny, pozostałe dni – 5 zł, zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu: tel. 85 67 67 367 lub kasa@centrumzamenhofa.pl
wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury 
oświadczenie uczestnika wystawy

zadania dla dzieci

Marek Turkot pochodzi z małej malowniczej wsi Ołdaki Polonia położonej na kresach Mazowsza. Od 2001 roku uczęszcza do Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży, gdzie po raz pierwszy zetknął się z techniką linorytu, która, jak sam określa, jest jego prawdziwą pasją.

Do zajęcia się techniką linorytu zainspirowała go plastyczka z łomżyńskiego ośrodka. Turkot tak opisuje początek pasji: „Kiedy narysowałem bukiet polnych kwiatów zebranych na polach wokół mojego domu, zaproponowała mi, bym zamiast na kartce, narysował je na płytce z linoleum. Posłuchałem. Potem była próba rycia matrycy. Kolejna i następna. I tak zaczęła się moja wspaniała przygoda ze sztuką. Po dwóch latach byłem już gotów pokazać swoje prace na zewnątrz”.

Od 2003 roku Marek Turkot startuje w ogólnopolskich konkursach plastycznych, uczestniczy w warsztatach udoskonalających. Szczególnie ceni sobie międzynarodowe plenery dla osób niepełnosprawnych organizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Twórców Niepełnosprawnych NIKE z Białegostoku, odbywające się w okresie wakacyjnym w Kuklach na Suwalszczyźnie. Pobyt tam to dla niego nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim rzadka okazja, by skorzystać z konsultacji profesora grafiki, spotkać kolegów z całej Polski i spoza jej granic, wymieniać doświadczenia oraz umiejętności. Jak sam pisze: „Wyjeżdżam stamtąd bogatszy o wiedzę, wrażenia i niezwykle inspirujące impresje”.

Wystawa w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa prezentuje większość dorobku Autora z jego własnych zbiorów.

Partner:

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu