Premiera: Kraina miodu

Najgłośniejszy film dokumentalny 2019 roku i macedoński kandydat do Oscara! Poruszająca opowieść o życiu w zgodzie z naturą, którą pokocha każde pokolenie.

KRAINA MIODU

Premiera: 20 grudnia 2019

Kraina miodu / Honeyland
Macedonia Północna 2019, 85 min’
reż. Ljubomir Stefanow i Tamara Kotewska

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu, sprzedając niewielkie partie miodu w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi na piechotę. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Jest ostatnią z linii niezależnych macedońskich pszczelarzy.

Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W życie Hatidze wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Mimo to kobieta cieszy się na perspektywę zmian i wita przybyszów z otwartymi ramionami, oferując im swoją przyjaźń, brandy oraz sprawdzone metody hodowli pszczół. Abowiem nowi sąsiedzi także zaczynają hodować pszczoły.
Jednak Husejn – głowa rodziny – szybko odrzuca dobre rady Hatidze i skupia się na pomnażaniu zysków. W domu czeka na niego siedem gęb do wykarmienia, a Husejn nie ma pastwiska do wypasu bydła. Szacunek do pszczół zastępują w jego przypadku twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Husejn zakłóca w ten sposób naturalny porządek rzeczy i wchodzi z Hatidze w konflikt, który obnaża odwieczne napięcia między naturą a człowiekiem, ładem a chaosem, wyzyskiem a zrównoważonym rozwojem.

Choć przybycie rodziny wyrywa kobietę z samotności, jej byt staje się zagrożony. Czy uda jej się zmienić podejście sąsiadów? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu