Premiera: Lighthouse

Jedna z największych perełek kina arthouse’owego tego roku – okrzyknięty odkryciem i najlepszym filmem ostatniego Festiwalu Filmowego w Cannes!

LIGHTHOUSE

Premiera: 1 grudnia 2019

Lighthouse
Kanada/USA 2019, 110′
reż. Robert Eggers
obsada: Willem Dafoe, Robert Pattinson

„Lighthouse” w reżyserii Roberta Eggersa, wizjonerskiego twórcy “The Witch” (2015), to hipnotyczna opowieść o dwóch latarnikach na odległej i tajemniczej wyspie Nowej Anglii w latach 90. XIX wieku.
Film debiutował na festiwalu w Cannes, gdzie natychmiast został okrzyknięty arcydziełem i zdobył nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych).

Dwóch latarników przebywa przez cztery tygodnie na odosobnionej wyspie. Młodszego Ephraima Winslowa zaczynają prześladować syreny, jednooka mewa, a zachowanie drugiego latarnika doprowadza go do szału. Starszy Thomas Wake natomiast zdaje się skrywać sekret, który budzi ciekawość i zazdrość młodszego. Między mężczyznami rośnie coraz większe napięcie, które prowadzi do mrożących krew w żyłach konsekwencji.

W role latarników wcielają się Willem Dafoe i Robert Pattinson, dwaj genialni aktorzy różnych pokoleń, dający popis sztuki aktorskiej.
W uzasadnieniu werdyktu w Cannes jeden z jurorów nazwał występy Willema Dafoe i Roberta Pattinsona „najlepszymi w karierze”!

Oprócz genialnego aktorstwa krytycy podkreślają również mistrzostwo udźwiękowienia oraz nakręcony na czarno-białej taśmie 35mm obraz.
Podczas wręczenia nagrody FIPRESCI nazwano film surowym dziełem sztuki, nakręconym w pięknych czarno-białych zdjęciach i napędzane dźwiękowym pejzażem.

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu