Premiera: Proxima

Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia pod kontrolą maszyn i specjalistów poddana ekstremalnym warunkom, jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli.

Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima”, jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jako mama boi się rozłąki z córką. Każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.

Film w reżyserii Alice Winocour, scenarzystki „Mustanga” – nominowanego do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Proxima” miała światową premierę na MFF w Toronto, gdzie film otrzymał wyróżnienie Jury w sekcji Platform. Dwa tygodnie później Alice Winocour odebrała Nagrodę Specjalną Jury na 67. MFF w San Sebastian. Eva Green, za swoją doskonałą rolę astronautki, otrzymała prestiżowe wyróżnienie Grand Prix Cinéma ELLE 2019.

Eva Green ma w sobie wszystko, co powinna mieć współczesna heroina – jest piękna, mądra, opiekuńcza, wysportowana, ale przede wszystkim zna swoją wartość i potrafi postawić na swoim, choćby wszystko działało na jej niekorzyść.
KINO / Magda Maksimiuk

Jeśli scena pożegnania Coopera z córką w Interstellar rozdarła wam serca, film Winocour poruszy was nieporównywalnie bardziej, zwłaszcza że Proxima wydaje się znacznie bliższa życiu niż epicki fresk Christophera Nolana. Już dawno nie widziałem w kinie matczynej miłości ukazanej tak dojmująco, jak w „Proximie”.
Film.org.pl / Dawid Myśliwiec

Alice Winocour unika przetartych ścieżek i opowiada o wielkich sprawach z niebywałym wyczuciem i zrozumieniem.
Naekranie.pl /Michał Jarecki

„Proxima” w reżyserii Alice Winocour jest filmem wyjątkowym, poruszającym temat zazwyczaj pomijany przez kino. Eva Green znakomicie wciela się w główną bohaterkę. W ostatnich latach często obsadzano ją w ekscentrycznych lub uwodzicielskich rolach. Tutaj jest o wiele bardziej subtelna, przekonująco ukazuje pasję Sary do wykonywanego zawodu oraz skrajne emocje towarzyszące jej relacji z córką.
Moviesroom.pl / Adam Lewadowski

Jest w tym filmie kawał prawdy o podróżach kosmicznych ukazanej z innej, świeżej perspektywy. Winocour rzeczywiście potrafi wydobyć z talentu aktora wszystko, co w nim najlepsze. I wie, jak z tego pomysłowo skorzystać.
Przekrój / Mateusz Demski

Cudownie przyziemne podejście do opowieści o rywalizacji pomiędzy nęcącą siłą kosmosu a przywiązaniem do domu. Tym razem historia została opowiedziana z perspektywy kobiety, która nie przeprasza za to, że życie zawodowe daje jej tyle samo radości, co życie rodzinne.
Uzasadnienie wyróżnienia dla filmu na MFF w Toronto

Napędzony kobiecym uporem film to aktorski koncert Evy Green.
Artur Zaborski / WPROST

Jednak to przede wszystkim pochwała macierzyństwa, siły kobiet i umiejętności radzenia sobie nawet w chwilach zwątpienia. “Proxima” to film zapadający w pamięć, pełen podskórnego niepokoju i nieokreślonego ciepła. Wzruszający występ Evy Green stanowi serce całego film.
Małgorzata Czop / Movieway

Ten film prezentuje bardzo oryginalne i nowe podejście do tematu. Główną bohaterką jest kobieta, która próbuje połączyć wymagającą pracę z macierzyństwem. Moim zdaniem takie podejście jest bardzo aktualne. Poza tym w filmie zobaczymy Dillona w roli bardzo odmiennej od roli psychopaty, którego zagrał w zeszłym roku w „Domie, który zbudował Jack” Larsa Von Triera. Ta rola powinna otworzyć nowy rozdział w jego karierze.
Cameron Bailey – programer sekcji Platform na MFF w Toronto

Galeria

proxima

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu