Sylwester Ostrowski & The Jazz Brigade

Zapraszamy na koncert z cyklu Jazz na BOK-u:

Sylwester Ostrowski & The Jazz Brigade
z udziałem amerykańskiej gwiazdy jazzu Deborah Brown,
Freddiego Hendrixa
i młodej podlaskiej wokalistki Nikoli Lipskiej

30 października 2019, godz. 19:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 35 zł (przedsprzedaż) / 45 zł (w dniu koncertu) – do kupienia w kasie Forum, kasie BOK/CLZ i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

The Jazz Brigade
W dzisiejszych czasach jazz ma międzynarodowy wymiar. Artyści z różnych miejsc tworzą muzykę, która sprawia, że jazz staje się syntezą kultur ze wszystkich zakątków naszej planety. Polska doświadczyła szczególnego rozkwitu jazzu od momentu, gdy Dave Brubeck koncertował w tym kraju w 1958 r., w szczytowym okresie Zimnej Wojny, stając się jednym z pierwszych amerykańskich „ambasadorów jazzu”. Kiedy grał „Dziękuję”, utwór będący hołdem dla Fryderyka Chopina, publiczność wybuchała radością, a jazz stawał się symbolem międzynarodowej współpracy.

Dzisiaj, 60 lat później, polski saksofonista Sylwester Ostrowski tworzy swoją międzynarodową brygadę, kwintet muzyków z Polski, Japonii, Afryki i USA, by wraz ze znakomitą wokalistką Deborah Brown uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a następnie oddać hołd ikonie jazzu, The Brubeck Quartet, oraz fuzji amerykańskiego i polskiego jazzu, która dzięki niemu powstała. Rezultatem jest swingujący zbiór utworów, które łączą hard bop, cool jazz, kompozycje amerykańskie, polskie i japońskie oraz muzykę klasyczną razem tworząc piękną muzyczną i historyczną opowieść.

Ostrowski nazywa ten projekt „wielokulturowym dialogiem artystycznym” i rzeczywiście w skład zespołu wchodzą muzycy z całego świata. Ostrowski jest Polakiem, perkusista Eric Allen pochodzi z Waszyngtonu w USA. Trębacz Freddie Hendrix rezyduje w New Jersey. Pianistka Miki Hayama, pochodząca z Japonii, mieszka w Nowym Jorku. Basista Essiet Okon Essiet również mieszka w Nowym Jorku, jest Nigeryjczykiem. Gość specjalny, wokalistka Deborah Brown, pochodzi z Kansas City.

Zespół „The Jazz Brigade” z pewnością reprezentuje różnorodne wpływy: amerykańskiego Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża, europejskie, afrykańskie i japońskie. Muzyka w ich wykonaniu ma wiele korzeni. Brzmi mocno i słucha się jej świetnie.

Deborah Brown, żywa legenda jazzowego wokalu. W swojej bogatej biografii ma współpracę z tak znakomitymi jazzmanami jak: Clark Terry, Johnny Griffin, Michel Legrand, „Toots” Thielemans, Kenny Drew czy Roy Hargrove. Jej stały kwartet JAZZ 4 JAZZ współtworzyli niegdyś Horace Parlan, Red Mitchell i Ed Thigpen, a o jako dodatkowym, istotnym fakcie z jej kariery warto wspomnieć o zrealizowanym programie telewizyjnym dla UNICEFU wraz z legendami amerykańskiego kina Audrey Hepburn i Rogerem Moorem. I choć Deborah Brown urodziła się, wychowała i mieszka w mekce jazzu – Kansas City, MO, USA, to Polska jest jej bardzo bliskim krajem. Melomani z pewnością pamiętają jej płytę „Double Trouble” nagraną wspólnie pod koniec lat osiemdziesiątych ze Zbigniewem Namysłowskim. Z kolei w listopadzie 2016 r. ukazała się jej najnowsza płyta „Kansas City Here I Come” nagrana ze szczecińskim saksofonistą Sylwestrem Ostrowskim, wrocławską orkiestrą kameralną NFM Leopoldinum oraz plejadą amerykańskich gwiazd jazzu z Kevinem Mahoganym na czele.

Freddie Hendrix – pochodzący z Teaneck, New Jersey jeden z najbardziej rozchwytywanych jazzowych trębaczy od ponad 20 lat. Muzyczne inspiracje Freddiego to cała jazzowa spuścizna, a on sam największe zasługi przyznaje trębaczom Freddiemu Hubbardowi i Woody’emu Shawowi. W trakcie kariery Freddie zaliczył praktycznie wszystkie topowe big-bandy w Nowym Jorku, obecnie gra dla Christian McBride Jazz Orchestra, Jimmy Heath Big Band, Ron Carter Big Band i George Gee Swing Orchestra. Po wystąpieniu na prawie 50 albumach, w 2016 r. wydał swoją pierwszą solową płytę „Jersey Cat”. Hendrix ma na swoim koncie występy dla Baracka Obamy i Billa Clintona. Oprócz gry, zajmuje się również edukacją przyszłych jazzmanów na Uniwersytecie Princeton.

Nikola Lipska – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej o specjalności wokalistyka jazzowa pod skrzydłami Beaty Przybytek, a także klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej w Grajewie. W 2017 i 2018 roku uczestniczyła w Festiwalu Fama w Świnoujściu. Na swym koncie, poza wieloletnią – i wciąż trwającą współpracą z Anną Serafińską oraz Beatą Przybytek – ma wiele szkoleń oraz warsztatów prowadzonych przez Grażynę Łobaszewską, Danutę Błażejczyk, Janusza Szroma i Kevina Mahoganiego. Ma na swym koncie występy na jednej scenie z Anną Serafińską, Sławkiem Bernym, zespołem SLOW z Wrocławia oraz zespołem The Consonance Trio z Białegostoku, którego współtwórcą był śp. Karol Sypytkowski (2019) – wujek Nikoli. W 2018 r. wydała swoją debiutancką płytę z kolędami.

Freddie Hendrix – trąbka
Sylwester Ostrowski – saksofon
Miki Hayama – pianino
Essiet Okon Essiet – kontrabas
Eric Allen – perkusja
Deborah Brown – śpiew
Nikola Lipska – śpiew

 

patronat medialny: JazzPress, bialystokonline.pl

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu