Sputnik nad Polską: Konferencja

(Rosja, 130')

Trailer

Opis filmu

Sputnik nad Polską, czyli spotkanie z najnowszym kinem rosyjskim w tym roku odbędzie się latem!

SPUTNIK NAD POLSKĄ / BIAŁYSTOK

23-29 lipca 2021
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł / film, 75 zł / karnet na 7 filmów – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa przy użyciu maseczki.
Wytyczne dla KINA FORUM
Oświadczenie uczestnika pokazu w kinie Forum

 

Po raz kolejny gościć będziemy najciekawsze rosyjskie produkcje minionego sezonu prezentowane w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich “Sputnik nad Polską”. To wielka gratka dla miłośników kina naszych wschodnich sąsiadów, bo często filmy prezentowane w ramach Sputnika w ogóle nie trafiają do szerokiej dystrybucji.

Podczas tegorocznej odsłony zobaczymy siedem filmów: nowe filmy tak uznanych twórców jak Andriej Smirnow (“Żyła sobie baba”), Anna Melikian (“Rusałka”) i Iwan Twierdowski (“Zoologia”, “Podrzutki”), a także głośne debiuty – m.in. wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach “Wielorybnik” Filippa Jurjewa.

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbywa się w Warszawie od 2007 roku, a jego celem jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej sztuki filmowej – nie tylko arcydzieł mistrzów kina rosyjskiego (i radzieckiego), ale także produkcji młodego pokolenia reżyserów.
Wybrane filmy od kilku lat prezentowane są dodatkowo w kinach całej Polski, również w białostockim kinie Forum.

KONFERENCJA (dramat)
reż. Iwan Twierdowski, Rosja 2020, 130 min
Nagroda za najlepszy scenariusz na ORFF „Kinotawr” w Soczi
obsada: Natalia Pawlienkowa, Olga Łapszyna, Ksenia Zujewa, Jan Capnik, Filip Awdiejew, Roman Szmakow, Anna Sliu, Aleksandr Siemczow, Aleksandr Gołubkow

Żaden z dotychczasowych filmów Iwana Twierdowskiego, a wszystkie były prezentowane na poprzednich „Sputnikach” („Klasa specjalna”, „Zoologia”, „Podrzutki”), nie pozostawiał widza obojętnym. Nie inaczej jest z jego najnowszym dziełem, które tym jednak różni się od wcześniejszych, że dotyka doświadczenia stricte rosyjskiego. W tym kontekście nie wydaje się więc obrazem uniwersalnym. Ale to tylko pozory! Z podobnymi traumami mierzą się bowiem ludzie na całym świecie – wszędzie tam, gdzie doszło do zamachów terrorystycznych, w których ginęli cywile.
„Konferencja” (tytuł jest przekorny) nawiązuje do tragedii, jaka stała się udziałem widzów i aktorów Teatru na Dubrowce w październiku 2002 roku. Po 17 latach wraca do tych wydarzeń Natalia Samochina (Natalia Pawlienkowa), która straciła wówczas syna. Nie mogąc odnaleźć się w normalnym życiu, wstąpiła do klasztoru, porzucając męża i córkę. Teraz przybywa do Moskwy, aby w miejscu dramatu zorganizować wieczór wspomnień. Zaprasza na niego tych, którzy przeżyli atak terrorystów i szturm oddziałów specjalnych. Co chce w ten sposób uzyskać?
Reżyser stopniowo odkrywa kolejne tajemnice, tym samym trzymając widza w ogromnym napięciu do samego końca. Realizmu dodają „Konferencji” relacje aktorów Filipa Awdiejewa i Romana Szmakowa, którzy grają samych siebie – byli tamtego wieczoru na scenie wśród odtwórców głównych ról w musicalu „Nord-Ost”.