Droga

Zapraszamy na wernisaż i wystawę fotografii członków Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego

DROGA

7 sierpnia 2018, godz. 17.30
Galeria BOK (foyer Forum), ul. Legionowa 5
wstęp wolny

wystawa czynna do 26 sierpnia 2018

„Rejestracja obrazu DROGA członków Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego to dokumentalny przekaz o szerszym wymiarze, niż potoczne rozumienie tego pojęcia. DROGA to często alegoria, na której ludzie codziennie odciskają swoje piętno, z którą nieustannie splatają się ich losy i rodzi się pytanie o przyszłość człowieka. Patrząc na DROGĘ, oceniamy też przeszłość: czy żyliśmy w zgodzie z naturą oraz zdobywanym bezustannie doświadczeniem i kształtowanymi w jego wyniku przekonaniami. A trzeba niekiedy podejmować trudne decyzje podczas naszej codziennej egzystencji, trzeba być lub nie być obecnym. Codzienność naszych sumień, konfliktów, rozchodzenia się dróg trafnie ujęła Maria Konopnicka: Tu się droga załamała, Tu się droga zawróciła, Gdzie ta brzoza stoi biała i gdzie stoi ta mogiła…
Przedstawione na wystawie obrazy realistyczne ukazują nieustanie zmieniający się świat zewnętrzny, który istnieje w rzeczywistości w sposób zgodny z naszą obserwacją życia. Główna rola takich zdjęć to utrwalenie w pamięci tego, co wkrótce zniknie z naszego krajobrazu. Znikną jesienne liście. zmiatane z parkowego chodnika lub konie w zaprzęgu prowadzone (oby nie w ostatnią drogę na tej ziemi), a polne drogi zmienione zostaną z biegiem czasu na trasy szybkiego ruchu. Tak o pesymistycznym powszechnym przemijaniu pisał Kazimierz Wierzyński:
„PUSTKA”
Przegniłe liście, rozpacz lasów, głogi
I zadymionych ognisk w polu swąd,
Puste, bezludne, porzucone drogi,
Nie wiedzieć dokąd wiodące i skąd.
W powietrzu z krzykiem kołujące wrony,
Bolesny zachód. Coraz bliżej mgła.
Pusto, bezludnie. Żal niewyśledzony,
Nagle odczuty, ostry i bez dna.”
Wystawowe myśli, inspirowane pracami autorów, zebrał Czesław Zdanowicz.

Na wystawie swoje prace zaprezentują:
Agnieszka Pilecka
Andrzej Alicki
Joanna Sawicka
Czesław Zdanowicz
Ewa Bijak
Ewa Parfieniuk
Kazimierz Jankowski
Krzysztof Kadzewicz
Małgorzata Pawelczyk
Marek Tomaszuk
Radosław Ciepłucha
Wiesław Korycki
Zbigniew Sadowski
Zuzanna Kościuszko
Cezary Werpachowski

Galeria

Droga – wernisaż (1) Droga – wernisaż (2) Droga – wernisaż (3) Droga – wernisaż (4) Droga – wernisaż (5) Droga – wernisaż (6) Droga – wernisaż (7) Droga – wernisaż (8) Droga – wernisaż (9) Droga – wernisaż (10) Droga – wernisaż (11) Droga – wernisaż (12) Droga – wernisaż (13) Droga – wernisaż (14) Droga – wernisaż (15)
Ostatnie komentarze