Marcin Podolec: Bajka na końcu świata

W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na wystawę komiksów

Marcin Podolec: Bajka na końcu świata

wernisaż:
9 marca 2018, godz. 18.15
Foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Wystawa czynna do 18 marca

BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA (scenariusz i rysunek: Marcin Podolec)
Wiktoria i Bajka wędrują, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska. Jak okiem sięgnąć – nieprzytulne widoki.Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie miejsce dla dziewczynki i psa. Ale jeśli już mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać za nie kciuki!
„Bajka na końcu świata” to postapokaliptyczna seria dla najmłodszych, autorstwa Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i filmów animowanych.

Marcin Podolec zaczął rysować już w przedszkolu. Jego samodzielny debiut, „Kapitan Sheer” (2010) okazał się sukcesem. Poza graficznymi powieściami, sięga po nietypowe dla komiksu gatunki: rekonstrukcję wydarzeń historycznych („Fugazi Music Club”), wywiad z muzykiem („Pablopavo”) i reportaż („Morze po kolana”, z tekstem Marcina Kołodziejczyka). Zajmuje się tworzeniem albumów komiksowych i filmów animowanych, ale ma też w dorobku teledyski, okładki płyt, ilustracje prasowe i komiksy dla dzieci.
Za początek rysowania na poważnie uznaje 15 marca 2007 roku, kiedy to założył bloga, który zmobilizował go do regularnej pracy. W 2010 został studentem, a w 2015 roku absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej (wydział operatorski, specjalizacja film animowany). W czasie studiów zrealizował pięć etiud szkolnych, z których dwie („Dokument”, „Olbrzym”) prezentowane były szerokiej publiczności międzynarodowej. Poza Szkołą reżyserował animacje do obrazów Adama Sikory („Bruno Schulz”), Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały („Ucho wewnętrzne”), Władysława Jurkowa („Barry – pies z Treblinki”) oraz Leszka Gnoińskiego („Fugazi – centrum wszechświata”).
Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Radomiu, Rzeszowie, Tel Awiwie, Londynie, Strasbourgu, Pradze, Monachium. Prowadził warsztaty komiksowe w bibliotekach i centrach kultury. Współpracował m.in. ze „Zwierciadłem”, „Polityką”, „Przekrojem”, TVP2, TVP Kraków, Urzędem Miasta Łodzi, Instytutem im. Fryderyka Chopina, Teatroteką Szkolną, marką Playboy. Chętnie nawiązuje kontakty z muzykami, ponieważ to właśnie muzyka jest jego głównym źródłem inspiracji i energii.
Za swoją twórczość komiksową i filmową dwukrotnie został finalistą Talentów Trójki. Również dwukrotnie był nominowany do nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Film animowany. Za krótkometrażowy komiks „Pretekst” (scenariusz Robert Popielecki) zdobył drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Album „Czasem” (scenariusz Grzegorz Janusz) został dwukrotnie uhonorowany tytułem Polskiego Komiksu Roku (nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i publiczności MFKiG w Łodzi).
Za punkty zwrotne uważa album „Fugazi Music Club”, który był jego pierwszym komiksem opublikowanym we Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii oraz film „Dokument”, który zebrał pozytywne recenzje i nagrody na całym świecie.

Marcin Podolec jest autorem oprawy wizualnej naszego tegorocznego festiwalu!

Zapraszamy także na spotkanie z Artystą – w niedzielę, 11 marca o godz. 16.00 w klubie Fama – WIĘCEJ

pełny program festiwalu

Galeria

Marcin Podolec_Bajka Bajka na końcu świata

Video

Ostatnie komentarze