Areg Balayan: MOB. Widziane od środka

Zapraszamy na wystawę erywańskiego fotografa Arega Balayana!

Areg Balayan: MOB. Widziane od środka

18 marca – 24 maja 2021, w godz. 14:00-21:00
foyer kina Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury
oświadczenie uczestnika wystawy

Wojna nie jest tym, co towarzyszy nam na co dzień. Ciężko nam sobie obecnie, z naszej bezpiecznej pozycji, wyobrazić skalę, z jaką oddziałuje ona na życie społeczeństw i jednostek. Obok wielu innych frontów, jakie na co dzień rozpalają się na mapie świata, konflikt w Górskim Karabachu z 2016 roku mógł nie być tym największym czy najważniejszym. Jest jednak konfliktem, z którego obezwładniającą atmosferą, za sprawą autora zdjęć i uczestnika wydarzeń, będziemy mogli obcować.

Zanurzenie się w świat okopów wśród górskich ścieżek i lasów przykrytych mgłą tajemnicy stać się jednak może drogą ku światłu, tak jak dla bohatera tych wydarzeń, Arega.

Na wystawę składa się 35 czarno-białych fotografii, które prezentowane są w foyer kina Forum.

Autor o wystawie:
„Od 11 lat mieszkałem w mieście Stepanakert, stolicy nieuznawanego państwa Republika Górskiego Karabachu, z żoną i dwójką dzieci. Drugiego kwietnia 2016 roku ponownie rozgorzał konflikt, który powołał republikę do życia. Tego samego dnia zostałem powołany w stopniu szeregowego do Armii Obrony Karabachu i wysłany na najdalszy posterunek graniczny.

Tego dnia “umarłem”: jako osoba, fotograf i obywatel… Pogodziłem się z myślą, że nie będzie mnie już więcej na tym świecie. Obróciłem się w małą drobinkę… bez znaczenia. Na początku bardzo mało myślałem o domu; prawie o nim zapomniałem. Tylko tak mogłem pozostać przy zdrowych zmysłach. Musiałem bronić tego posterunku i przeżyć. I tyle. Wtedy znalazłem wyjście z tej odczłowieczającej sytuacji, być może jedyne: żyłem dla moich młodszych towarzyszy broni, 18-letnich poborowych. W tym momencie odnalazłem siebie… w tej ograniczonej przestrzeni, w której zacząłem wzrastać. Nie miałem wyboru – karabin czy aparat – moim obowiązkiem było trzymać kałasznikowa. Nadal jednak robiłem zdjęcia. Te zdjęcia opowiadają historię mojej podróży od fotografa do bojownika i znów do fotografa.”

Areg Balayan (ur. w 1980) – erywański fotograf i ilustrator. Jego fotoreportaż „MOB. Widziane od środka” zdobył m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Direct Look oraz w Aurora Photo Competition, gdzie jury przewodniczył John Stanmeyer. Prace Balayana dla agencji PAN były wykorzystywane m.in przez Reutersa, Al Jazeerę czy „Daily Mail”.

Ostatnie komentarze