Pokaz specjalny: A-ha

Zapraszamy na pokaz dokumentu muzycznego o zespole A-ha! Prześledzimy fascynującą historię trzech młodych mężczyzn z Norwegii, którym udało się spełnić największe marzenie!

Pokaz specjalny: A-ha

23 września 2021, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 16 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

 

A-ha (A-ha: The Movie)
Norwegia, Niemcy 2021, 108′
reż. Thomas Robsahm, Aslaug Holm

Piosenka „Take On Me” była numerem 1 na liście przebojów Billboard w USA w 1985 roku i do dziś jest jednym z najpopularniejszych kawałków, przy którym bawią się kolejne pokolenia!

Podczas oglądania „A-ha” możemy obserwować historię zespołu z perspektywy czterech lat. Prawie 35 lat po imponującym debiucie, A-ha dalej oczarowuje fanów melancholijną i ponadczasową muzyką. Choć członkowie zespołu razem dają koncerty na całym świecie, podróżują oddzielnymi samochodami i nie utrzymują bliskich relacji. Spotykają się tylko na scenie, gdzie oddają się wspólnej pasji i miłości, czyli muzyce.

Film w szczegółowy sposób portretuje wyzwania twórcze oraz relacje pomiędzy trzema silnymi osobowościami. To historia muzyki łączącej pokolenia, wielkich ambicji, zerwanych przyjaźni – i być może przebaczenia.

O zespole
Zespół A-ha założyli w Oslo w 1982 roku instrumentaliści Pål Waaktaar-Savoy, Magne Furuholmen i wokalista Morten Harket. Największym sukcesem okazał się ich debiutancki album „Hunting High and Low” (1985), który stał się największym przebojem w Norwegii, numerem 2 w Wielkiej Brytanii i numerem 1 na liście albumów US Billboard. Trzy piosenki: „Take On Me”, „The Sun Always Shines on T.V.” i „Hunting High and Low” zapewniły zespołowi nominację do nagrody Grammy.
Teledysk do „Take On Me” stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych klipów na świecie. Był nominowany aż do ośmiu nagród MTV Video Awards w 1986 roku, z czego zdobył w sumie sześć, czym ówcześnie ustanowił rekord. Wcześniej żaden zespół nie otrzymał tylu wyróżnień – „Take On Me” dostało dwukrotnie więcej nagród, niż „Thriller” Michaela Jacksona!
Zespół wydał „Scoundrel Days” (1986), „Stay on These Roads” (1988) i „East of the Sun, West of the Moon” (1990). W 1994 roku nie udało się powtórzyć komercyjnego sukcesu z piątym albumem „Memorial Beach” (1993), po którym członkowie zespołu zdecydowali się na kilkuletnią przerwę.
Po uroczystym występie z okazji wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w 1998 roku, A-ha nagrało swój szósty album, „Minor Earth Major Sky” (2000), a następnie „Lifelines” (2002), „Analog” (2005) i „Foot of the Mountain” (2009). W 2009 roku zespół ogłosił rozpad. Rok później odbyła się pożegnalna, ogólnoświatowa trasa koncertowa Ending on a High Note, podczas której tysiące fanów na 6 kontynentach i w 40 krajach oglądało ostatni występ A-ha.
Pod koniec 2014 roku A-ha oficjalnie ogłosiło swój udział w Rock in Rio 2015, które celebrowało zarówno 30-lecie zespołu, jak i samego eventu. W 2015 roku ogłoszono, że artyści reaktywowali zespół i nagrywają 10 album studyjny „Cast in Steel”. Został wydany we wrześniu i wkrótce zespół wyruszył w promocyjną trasę koncertową.

Video

Ostatnie komentarze