Promocja książki „Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu”

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie

Promocja książki „Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu”

Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
19.06.2021, godz. 18:00
wstęp wolny

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Osrodek Kultury

Udział wezmą:
Karolina Radłowska
Agnieszka Kajdanowska

Prowadzenie:
Olga Gordiejew-Pobot

Wydany przez Białostocki Ośrodek Kultury album jest sentymentalną podróżą w przeszłość, w której starszym czytelnikom przypominamy gry, zabawy i zabawki z ich dzieciństwa. Młodszym zaś pokazujemy, jak i czym bawili się dawniej białostoczanie, a także jak spędzało się czas wolny 40, 50, a nawet 100 lat temu.  Proponujemy alternatywę i odskocznię od spędzania wolnego czasu przed monitorem komputera.

W książce oddajemy głos samym białostoczanom. To oni – świadkowie historii – są naszymi przewodnikami po świecie, snują wspomnienia, w których to piłka i rower (często składany samodzielnie) były największym marzeniem młodego człowieka, zaś wolny czas spędzało się wspólnie z innymi dziećmi, licznie zamieszkującymi okoliczne domy.

Wspomnienia zilustrowaliśmy archiwalnymi zdjęciami, udostępnionymi nam przez białostoczan i gromadzonymi od dekady w Mediatece CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu.

W drugiej części publikacji prezentujemy przepięknie ilustrowany przewodnik po dawnych grach i zabawach podwórkowych. W ich odtworzeniu pomogli nam białostoczanie. Mamy nadzieję, że stanie się on, tak jak i cała książka, inspiracją dla najmłodszych do odkrywania na nowo podwórkowych zabaw oraz czerpania radości z przynależności do grupy rówieśników, z którą można eksplorować bliższe i dalsze otoczenie. Ufamy, że wydawnictwo stanie się swego rodzaju platformą porozumienia międzypokoleniowego, wspólnego dialogu, przywoła wspomnienia starszych czytelników i zainteresowanie młodszych, stając się naturalną lekcją o miejskich tradycjach i zwyczajach.

Wydawnictwo towarzyszy wystawie o tym samym tytule.

Karolina Radłowska, doktor nauk społecznych, socjolog, etnolog, kustosz muzealny, pracownik Zakładu Socjologii Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Agnieszka Kajdanowska, historyk, od 2010 roku współtworzy Mediatekę CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Redaktorka wydawnictw, pomysłodawczyni i kuratorka wielu wystaw, w tym wystawy „Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu”. Pracuje w Białostockim Ośrodku Kultury.

 

Ostatnie komentarze